Lékořice pro lepší trávení
Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
19.10.2020
Balíček pro kvalitnější spánek v prodeji
Jelikož třetinu života strávíme spánkem, proto jsem se rozhodli přidat spánkový balíček, který by měl zajistit kvalitnější průběh spánku. Co obsahuje... číst celé
01.09.2020
Balíček pro lepší imunitu v prodeji
Na základě vaší poptávky jsme připravili imunitní balíček složený z doplňků stravy, které sami dlouhodobě užíváme. Co obsahuje imunitní balíček? 2... číst celé
19.10.2020
Výkonnostní balíček pro studenty v prodeji
Blíží se ti zkouškové období nebo nestíháš při konci roku v práci? Sestavili jsme pro tebe námi dlouhodobě odzkoušený model kombinace čaje a kapslí pr... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 30 dní.

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Studie
 4. Lékořice pro lepší trávení
24.09.2020
Studie

Lékořice pro lepší trávení

Kořen Lékořice Lysé se pro jeho nasládlou chuť přidává do mnoha pokrmů. Odborný název Glycyrrhiza je odvozeý od dvou řeckých slov glycos a rhiza neboli kořen a sladký, což doslova můžeme přeložit jako sladký kořen, a přesně to lékořice je. Odborníci, ať už bbiohackeři či bylinkáři, používají kořen Lékořice při trávicích potížích, když nejsou v pořádku dýchací cesty nebo při nachlazení a únavě. 

Látky v hlavní roli lékořice

 • Kyselina glycyrrhetinová
 • Glycyrrhizin
 • Glabridin
 • Kumariny
 • Flavonoidy (Prenylicoflavone A, Glysasperin A, Licoricidin, Hispaglabridin A,Isoagnusone A, Kantonol K a Glycyrrhisoflavone)
 • Liquiritigenin

Účinky lékořice

Hubnutí a chuť k jídlu

Bylo vědecky dokázáno, že látka glabiridin, která je obsažena v Lékořice vysoce pomáhá při hubnutí. Hypotéza byla testovaná na myších, přičemž podávání glabridinu způsobovalo snížení příjmu potravy. Díky tomu se začalo zkoumat, zda to vede ke snížení hmotnosti bez ohledu na snížení příjmu potravy. Dvěma skupinám myší bylo podáváno stejné množství jídla, ale těm, které k tomu „braly“ i glabridin se snížila hmotnost a ubyla jim také tuková tkáň.

Ze studií také vyplynulo, že glabridin pomáhá zvyšovat aktivitu genů, která je výhodná při oxidaci mastných kyselin, jinak řečeno při spalování tuků. Tato látka má také schopnost modulovat mitochondriální aktivitu, která přispívá právě k oxidaci mastných kyselin. Z toho také vyplývá, že glabridin v Lékořici funguje jako prevence proti obezitě či metabolického syndromu. 

Snížení zánětu

Jedna ze studií prokázala, že Lékořice dokáže potlačit protizánětlivé aktivity glií. Gllie jsou mozkové buňky bez kterých bychom nemohli fungovat. Glie přispívají k lepšímu fungování imunity, pomáhají neuronům správně fungovat, ale také dokáží zvýšit zánět, čemuž se ale chceme vyvarovat. Studie probíhala v Petriho miskách, ve kterých bylo několik glií a vědci pozorovali, co se bude dít s a bez látek z lékořice. Konkrétně se potvrdilo to, že zmiňovaný glabridin snižuje protizánětlivou reakci glií a ostatních buněk pomocí potlačení genové linie, které hrají svou roli právě při zvyšování zánětu, NF-kB (nukleární faktor kappa B).  

Relaxace a spánek

Lékořice je veliký pomocník, když se u někoho vyskytnou problémy se spánkem. V Lékořici existují látky, které se  vážou na GABA receptory v mozky. GABA je kyselina gama-aminomáselná, která je tím asi nejdůležitějším inhibičním neuropřenašečem. Lidé, kteří se věnují studiím mozkové aktivity nejčastěji mluví o aktivaci, ale inhibice je pro ideální fungování úplně stejně důležitá jako aktivace. Lékořice má také lehké sedativní účinky, právě díky GABA, který je tlumicím neuropřenašečem. 

Acetylcholin

Existuje studie, která dokázala, že díky inhibici enzymu je možné znásobení acetylcholinu, který ho metabolizuje a tím mění na jinou látku. Jinak řečeno, Lékořice má nootropický efekt v důsledku zlepšení kognitivních funkcí. Toto se děje skrze zvyšování zmíněného acetylcholinu, který hraje velkou roli ve zlepšení pozornosti a paměti. Díky acetylcholinu také fungují nejrůznější nootropika a látky, které posilují kognitivní funkce.

Mozek

Jak jsem již psal výše, ukazuje se, že lékořice může pomoci posílit kognitivní funkce. Dále z různých studií vyplývá, že u myší má Lékořice neuroprotektivní účinky, ale nejvíce zajímavé je, že má i anti-neurodegenerativní účinky, a to díky látce liquirtigenin. Tato látka, která je v Lékořici obsažena zmírňuje zhoršenou schopnost učen u myší s modelem Alzheimerovy choroby a úžasné je, že snížila amyloid-beta plaky, kterou právě s neurodegenerativní chorobou souvisí.

Kardiovaskulární zdraví

Bylo dokázané, u myši i lidí, že Lékořice je schopná zvýšit tlak, snížit LDL cholesterol, který je tím špatným, a zároveň chránit před aterosklerózou.

Antioxidační aktivita

Mnoho látek, které Lékořice obsahuje, například glabridin, liquirtigenin, glycyrrhiizin) jsou antioxidanty, což znamená, že mají schopnost snížit oxidativní stres, který je způsobený volnými kyslíkovými radikály. Kyslíkové radikály přirozeně u nás tvoří mitochondrie a v našem těle jsou schopny poškozovat mnoho věcí, čímž se ale naše tělo umí za normálních podmínek vypořádat samo. Ale pokud jsme vystavěni dlouhodobě stresu, tak tělo začíná mít s obranou problém.

A  právě od toho tu máme onu lékořici, která pomáhá s volnými kyslíkovými radikály a následnou oxidací. Celé naše tělo a náš organismus jsou propojené systémy, při kterých funguje řetězová reakce. Takže když zlepšíte či odstraníte jeden problém, pravděpodobně to bude mít pozitivní vliv i na ostatní aspekty.

Tinkturu lékořice 50 ml koupíte ZDE

Zdroje studie

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22493094/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22543233/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19455572/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16354764/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16867245/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16821116/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15671690/
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15120462/
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21872584/
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16822217/
 11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21304608/
 12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9250104/
 13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19024795/
 14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9199893/
 15. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12574791/
 16. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15579328/
 17. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8126129/
 18. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10543414/
 19. https://codeoflife.cz/telo/byliny/lekorice/

Upozornění: Naší specializací není klinická medicína. Vycházíme z vědy a množství studií založených jak na zvířecích, tak lidských modelech. Při testování produktů v naší biohackingové praxi také provádíme experimenty sami na sobě a používáme různé způsoby měření. Neberte informace z tohoto článku jako rady od svého lékaře a vždy k sobě a ke svému zdravotnímu stavu přistupujte zodpovědně.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 30 dní.
Kde nás najdete

Vítězná 145/59, Drahovice

Karlovy Vary, 360 01

 
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz