Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 30 dní.
Proč dlouhodobě užívat vitamín D?
Proč dlouhodobě suplementovat vitamín D?
V našich podmínkách, tím mám namysli Evropu-převážně tedy střední, má až polovina populace nedostatek vitamínu D! Ale přirozeně k se k jeho odpovídající syntéze dostává velmi těžko, natož na podzim a v zimě.
Vitamín D je opravdu velmi důležitý a užívat ho může každý, kdo nebydlí v zemích z tropické oblasti. Často lidé jeho užívání ale podceňují. Vitamín D hraje hlavní roli v imunitním systému, jelikož jeho funkce je signalizace mezi buňkami. Jakmile máme v těle hladinu vitamínu D na nízké úrovni, tak jsme více náchylní k nemocem a zvyšuje se u nás riziko infekce.
Po skončení jedné metanalýzy vyplývá, že pokud suplementujeme vitamín D, tak se riziko infekce spojené s dýchacími problémy snižuje až o 50 % u lidí, kteří mají vitamínu D velký nedostatek, a o 10 % u lidí, kteří mají jeho hladinu v pořádku.
Vitamín D a jeho vliv na spánek
Nekvalitní spánek může být mnohdy ovlivněn právě nízkou hladinou vitamínu D. Neměli bychom zapomínat na to, že spánek je jedním z nejzákladnějších pilířů našeho zdraví a podle toho bychom k tomu měli přistupovat. Dle kvality našeho spánku se bude odvíjet také kvalita našeho následujícího dne.
Kvalita spánku a spánková účinnost
V jedné ze studií se vědci zaměřili na úroveň vitamínu D u 3048 mužů, kteří byli starší 67 let. Změřili celkovou dobu spánku, frekvenci spánkové účinnosti a časy buzení. Z výsledků bylo patrné, že nízká úroveň vitamínu D souvisí se špatnou kvalitou spánku a spaním méně než 5 hodin denně. Nižší hladina vitamínu D také korelovala s body ve spánkové účinnosti.
Možná momentálně přemýšlíte, že jde pouze o korelaci a zda nemůže naopak špatný spánek způsobit nižší úroveň vitamínu D? Je super, pokud takto přemýšlíte a máte pravdu, může, jenže má to spoustu ale. Je nám známo vše, co vitamín D ovlivňuje a způsobuje, máme na to různé studie, výzkumy a maetaanalýzy. Můžeme tedy odvodit, co pomáhá syntéze vitamínu D? Ano! Je to sluneční záření. Toto záření ovlivňuje cirkadiánní rytmus a tím pádem i spánek, ale zároveň naše každodenní fungování.
Kdy tedy vitamín D doplňovat?
Tady bych se s Vámi (konečně) rád podělil o to, zda je důležité hlídat si načasování suplementace. A odpověď zní ANO, je. Z hlediska evoluce bychom měli vitamín D brát v první půlce dne, protože si z něj tělo vezme v tuto dobu co nejvíce. Vychází to ze studie, která tvrdí, že vitamín D má schopnost potlačovat vyplavování melatoninu, tím pádem není dobré si ho brát večer. Melatonin je totiž hormon, který se nám zvyšuje, když jdeme spát, a postupně snižuje v průběhu noci a nejnižší je přibližně hodinu před probuzením. Melatonin je považován za spánkový hormon, který je důležitý i jako antioxidant s neuroprotektivními vlastnostmi.
Jak ho podpořit?
Vitamín D je možné získat i tím, že když ráno vstanete a venku bude krásně svítit slunce, tak nechte na sebe dopadat jeho paprsky. Ale dělejte to prosím několik minut, aby pokožka zčervenala. Je také vhodné stát na přímém slunku bez trička a bez slunečních brýlí, aby měly paprsky možnost se absorbovat přes kůži a vitamín D si vyrobit. Ale Vitamín D si můžete také snadno doplňovat, je dobře rozpustný v tucích, takže je ideální si ho dávat s prvním jídlem, které bude obsahovat tuk, ale jde to i například s Bulletproof kávou.
Zdroja a studie
- https://academic.oup.com/sleep/article/38/2/251/2416956?searchresult=1
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22583560/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1321365/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1333462/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28202713/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19237723/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21527855/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18844843/
- https://codeoflife.cz/telo/proc-dlouhodobe-doplnovat-vitamin-d/
Upozornění: Naší specializací není klinická medicína. Vycházíme z vědy a množství studií založených jak na zvířecích, tak lidských modelech. Při testování produktů v naší biohackingové praxi také provádíme experimenty sami na sobě a používáme různé způsoby měření. Neberte informace z tohoto článku jako rady od svého lékaře a vždy k sobě a ke svému zdravotnímu stavu přistupujte zodpovědně.